مشاوره حضوری

مشاور حقوقی” حقوقدانی است که در مسایل حقوقی علم، تخصص، تجربه و آگاهی دارد و ما برای گرفتن مشورت و راهنمایی جهت مواجه نشدن یا حل کردن مشکلات و مسائل حقوقی که در برخی موارد با سختی و هزینه‌های زیاد قابل جبران است نزد او می‌رویم. مشاور حقوقی می‌تواند دارای پروانه وکالت یا فاقد پروانه وکالت باشد. اگر شخصی که به او به عنوان مشاور حقوقی مراجعه می‌کنیم وکیل باشد و پروانه وکالت اخذ نموده باشد، قطعاً اشراف و آگاهی بیشتری از مقررات و قوانین و رویه‌ی دادگاه‌ها دارد و بهتر می‌تواند به ما مشاوره دهد. وقتی نزد وکیل برای مشاوره گرفتن می‌رویم، لازم است جهت مشاوره‌ی خوب و جامع، همه‌ی مدارک مرتبط با موضوعی که می‌خواهیم مشورت بگیریم را همراه داشته باشیم و به هر اتفاقی که رخ داده و هر نوشته و سندی که تنظیم نمودیم در جلسه‌ی مشاوره اشاره و تاکید کنیم. به عبارت دیگر همه‌ی رخدادها را بگوییم نه آنچه را که فکر می‌کنیم مهم است، چه بسا نگفتن مواردی که از نظر ما بی اهمیت است موجب می‌شود وکیل نتواند مشاوره‌ی درستی به ما دهد و ما از جلسه‌ی مشاوره نتیجه‌ی خوبی نگیریم.

سیدوک به شما کمک می‌کند در هر امری که نیاز به مشاوره با وکیل داشتید بتوانید از طریق تلفنی یا حضوری با وکلای مجموعه‌ی سیدوک مشورت کنید. وکلای مجموعه‌ی سیدوک در مشاوره‌ی تلفنی شما را راهنمایی کرده تا بتوانید با آگاهی به انجام امور خود بپردازید. اما چنانچه خواهان مشاوره‌ی حضوری با وکلای مجموعه‌ی سیدوک هستید، می توانید از طریق اپلیکیشن سیدک “درخواست مشاوره” ثبت کرده و درخواست مشاوره حضوری شما به  وکلای مجموعه سیدوک ارسال می‌شود. وکلایی که در آن بازه‌ی زمانی امکان ارائه‌ی مشاوره‌ی حضوری به شما را دارند، به شما برای ساعت مشخصی اعلام آمادگی می‌کنند. درنهایت این شما هستید از بین وکلایی که به شما اعلام آمادگی جهت مشاوره‌ی حضوری نمودند وکیلی را برای گرفتن مشورت و راهنمایی انتخاب می‌کنید. همه‌ی کسانی که قبلاً از مشاوره‌ی وکلای سیدوک  استفاده نمودند، در صورت رضایت از مشاوره، می‌توانند در ثبت درخواست‌های بعدی خود، به پوشه‌ی وکلای منتخب اپلیکیشن رفته و وکیل یا وکلایی را که قبلاً به آنها مشاوره دادند دوباره انتخاب کنند. در این صورت، درخواست شما صرفاً برای وکیل یا وکلای انتخابی شما ارسال شده و به اصطلاح درخواست‌ها خصوصی‌سازی می‌شود.

مشاوره حقوقی گرفتن برای نهادینه شدن، نیازمند فرهنگ‌سازی است و برای فرهنگ‌سازی جهت مشاوره باید هزینه کرد. گاهی دولت‌ها و حاکمیت برای بهره‌مندی از آثار مثبت امری هنجار و پسندیده مثل “مشاوره“، بودجه ای اختصاص می دهند تا از هزینه کردن برای درمان بسیاری از معضلات و ناهنجاری‌های اجتماعی پیشگیری کرده باشند. اما گاهی لازم است اشخاص جامعه نیز برای درامان ماندن از برخی آسیب‌ها و ضررهای بزرگتر، هزینه‌ای را سالانه برای مشاوره گرفتن و مشورت کردن با اشخاص متخصص در اموری که با آن مواجه شده‌اند پرداخت نمایند. مبلغی که برای مشاوره‌ها هزینه می‌شود، مبلغی است که علاوه بر جنبه‌ی پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود ضررهای بزرگتر، هزینه برای آموزش و آگاهی نیز محسوب می‌شود. زیرا با مشاوره گرفتن در هر موضوعی، مجهولی بر ما معلوم می‌شود و بنابراین با پرداخت مبلغی مناسب به عنوان “حق المشاوره” در موضوعی که قبلاً آگاهی نداشتیم مطلع خواهیم شد.

برخی از مهمترین فواید مشاوره حضوری گرفتن عبارت است از:

  • کم کردن هزینه‌ها: به جای اینکه وقتی بیمار شدیم برای درمان به پزشک مراجعه نماییم که شاید خیلی از موارد، هزینه کردن بی فایده یاکم فایده است، برای چکاپ به پزشک مراجعه کنیم یا به جای اینکه برای وکالت دادن  وکیل بگیریم، برای تنظیم قرارداد، چگونگی تنظیم قرارداد و مواجه نشدن با دعاوی حقوقی و کیفری از وکیل مشاوره بگیریم و صد البته هزینه‌ای که در این موارد پرداخت می‌شود بسیار کمتر است.
  • کم کردن فشار و استرس: همیشه درگیر شدن با معضلات، آرامش و قدرت تصمیم‌گیری درست را از ما خواهد گرفت. زمانی که به وکیل برای مشورت گرفتن مراجعه می‌کنیم چون هنوز درگیر مسأله و دعوای حقوقی نشدیم آرامش بیشتری برای شنیدن نظرات “مشاور” داریم و با تأمل بیشتری به راهکارهای مشاور عمل می‌کنیم. حال آنکه بعد از مواجه شدن با یک دعوای حقوقی کمترین دقّت، تحمّل و آرامش را برای شنیدن مشاوره داشته و امکان تصمیم‌گیری درست در چنین شرایطی از نظر مشاورین و اهل فن به حداقل می‌رسد.
  • متحمل ضرر نشدن: فرض کنیم ما برای خرید یا فروش یا بستن قرارداد مهمی، در جلسه‌ای حاضر می‌شویم. استفاده از حضور یک وکیل و بهره‌مندی از نظرات وی، موجب خواهد شد در قرارداد یا مذاکره از هرآنچه بعدها موجب ضرر به ما می شود و اکنون قابل پیشگیری است جلوگیری کنیم. مبلغ خسارتی که دلخوش به نوشتن آن در قرارداد هستیم در برخی موارد به دلیل عدم رعایت مسائل حقوقی قابل وصول و مطالبه نیست، حال آنکه وکیل با حضورش به عنوان مشاور در کنار ما در زمان تنظیم قرارداد، موارد فنی را به ما گوشزد کرده و امکان مشاوره و اقدامات به جا و به موقع را برای ما فراهم می‌نماید.
  • مشاوره به موقع: مشاوره گرفتن‌های به موقع، موجب طرح دعاوی کمتر در مراجع قضائی و درنتیجه رسیدگی دقیق‌تر به دعاوی مهم می‌شود. در حال حاضر همه‌ی اشخاصی که گمان می‌کنند در یک رابطه‌ی حقوقی متضرر شده اند که غریب به اتفاق آنها از مشاوره‌ی وکیل بهره نگرفته‌اند، در این گمان بسر می‌برند که با طرح دعوا به حق خود می‌رسند و در خیلی از موارد به نتیجه گرفتن از دعوا دلخوش هستند. حال آنکه یا آن دعوا اشتباه طرح شده، یا احتمال حصول نتیجه از طرحِ آن ضعیف و در برخی موارد نزدیک به صفر است. این دعاوی و پرونده‌های اشتباه، موجب تشکیل پرونده‌هایی شده که برای مراجع قضائی تکلیف رسیدگی ایجاد کرده و بی‌شک از قضات و کارمندان دادگستری وقت زیادی خواهد گرفت و فرصت رسیدگی یا وقت گذاشتن برای پرونده‌هایی که به جا و درست طرح شده‌اند کم و کمتر خواهد شد.
  • عدم دخالت افراد غیر متخصص: اگر فرهنگ استفاده از مشاوره نهادینه شود مراجعه به افراد متخصص و اهل فن بیشتر خواهد شد و مراجعه به وکلاء برای گرفتن مشاوره‌ی حقوقی، مشکلات و معضلات حقوقی جامعه را کمتر خواهد کرد. در جامعه‌ای که مردم بخاطر مراجعه به وکیل برای گرفتن مشاوره‌ی حقوقی با مسائل حقوقی کمتری مواجه هستند، افراد سودجو و فرصت طلب، عرصه‌ای برای فریب و تطمیع آنها برای حل معظل حقوقیشان یا دروغگویی برای القای فساد گسترده در قوه‌ی قضائیه ندارند. زیرا کسانی که بامشکل حقوقی مواجه شده‌اند به دلیل فشار و اضطراب بالا راحت‌تر فریب افراد کلاهبردار را خورده و در دام آنها گرفتار می‌شوند.

همه‌ی این موارد مبیّن این امر است، راه مناسب برای پایان دادن به بسیاری از مسائل حقوقی و مشکلات قضائی و حتی کم کردن فساد در دستگاه‌های مربوطه، فرهنگ‌سازی برای مشاوره گرفتن برای تنظیم قرارداد، مشاوره گرفتن برای تنظیم بیع نامه، مشاوره از وکیل برای طرح دعوا و تنظیم لایحه و حتی استفاده از تخصص حقوقی وکلاء در روابط کاری و قراردادی ما با دیگران است.

فهرست