همه چیز درباره بهترین وکیل پایه یک دادگستری

چکیده

امروزه شغل وکالت به واسطه فعالیت هزاران وکیل پایه یک دادگستری، به صورت تخصصی درآمده است و هر وکیل مجرب در یک زمینه خاص که تجربه و تسلط بیشتری دارد به صورت تخصصی فعالیت می‌کند تا شما بتوانید بهترین وکیل را برای خودتان انتخاب کنید.

شما و اطرافیان‌تان چقدر از کمک وکیل مجرب پایه یک دادگستری در مسائل حقوقی خود استفاده می کنید؟ اگر گذرتان به شورای حل اختلاف یا دادسرا و مراکز قضایی و حقوقی افتاده باشد، حتما می‌دانید برخی پرونده‌ها با چه روند فرسایشی  پیش می‌رود و نیاز به یک وکیل د حوزه وکالت احساس می شود.

فرقی نمی‌کند پرونده شما مربوط به یک دعوای خانوادگی باشد یا یک اختلاف حساب مالی. از شما کلاهبرداری شده باشد یا ملکی که خریده‌اید دچار اشکال حقوقی باشد. اگر تصمیم گرفته‌اید به تنهایی برای احقاق حق اقدام کنید، متاسفانه باید کفش آهنین به پا کنید و در یک دور تسلسل، ماه‌ها و چه بسا سال‌ها در پیج و خم دادگاه‌ها و مراکز مرتبط در رفت و آمد باشید.

اما اگر وکیل پایه یک دادگستری را در کنار خود داشته باشید، مسیرتان بسیار کوتاه‌تر خواهد شد. زیرا او از جنس قانون است و با جزئیات قوانین کشور آشناست. او دارای زبان مشترکی با بازپرس و قاضی دادگاه است و به خوبی می‌تواند در کمترین زمان، بهترین نتیجه را برای شما بگیرد. با این حال بیشتر مردم با استفاده نکردن از خدمات حقوقی وکیل پایه یک یا مشاوره یک کارشناس رسمی دادگستری، دچار مشکلات بسیاری می‌شوند.

وکیل کیست؟

وکیل دادگستری کسی است که از طرف شخص دیگری، اعم از حقوقی یا حقیقی به خاطر انجام کاری مامور می‌شود. برای گرفتن وکیل، نیاز به عقد وکالت است. قرار داد وکالت مابین وکیل مجرب و موکل در چهارچوب مقررات قانون مدنی نوشته می‌شود.

کلمه «وکیل» از دوران صفویه رایج شده است. در آن زمان نایب‌السلطنه را وکیل می‌نامیدند و عنوان وکیل‌الرعایا از همین دوران گرفته شده است. می‌توان برای انجام و پیگیری بعضی از امور حساس، وکیل استخدام کرد و برای او حد و مرزی مشخص کرد که در چه جاهایی، می‌تواند دخالت کند.

وکالت

وکالت در لغت به چه معنا است؟

وکالت در ویکی پدیا به معنای تفویض و واگذار کردن است. در اصطلاح قانونی، وکالت را عقدی گویند که در آن، ‌یکی از طرفین،‌ طرف دیگر را برای انجام کاری نایب خود می‌کند. با انعقاد قرار داد وکالت بین وکیل و موکل، حقوقی بین آن‌ها برقرار می‌شود.

مورد وکالت چیست؟

اموری است که وکیل مجرب به موجب قرارداد، موظف به انجام آن است. مورد وکالت، اموری است که موکل می‌تواند آن را انجام دهد و از نظر قانونی منعی برای انجام آن ندارد.

وکیل پایه یک دادگستری به چه شخصی گفته می شود؟

وکیل پایه یک دادگستری شخصی است که بعد از طی مراحل تحصیلی خود در مقطع کارشناسی یا بالا‌تر در رشته حقوق یا فقه و مبانی اسلامی یا هم‌تراز آن در حوزه علمیه، در آزمون کانون وکلای دادگستری که در هر سال تنها یک‌بار برگزار می شود، قبول شود. قبولی در این آزمون به منزله پذیرفته شدن او به عنوان کارآموز وکالت است.

مدت زمان کارآموزی ۱۸ ماه است و بعد از آن فرد باید در آزمون دیگری شرکت کند. این آزمون اختبار نام دارد و به دو صورت شفاهی و کتبی برگزار می‌شود. کارآموزی که موفق به قبولی در هر دو آزمون شفاهی و کتبی شود، می‌تواند در مراسم تحلیف شرکت کند. در این مراسم، فرد بعد از طی تشریفات و ادای سوگند، وکیل پایه یک دادگستری می‌شود.

شما هم اکنون می‌توانید با وکلای مجرب سیدوک در ارتباط باشید

انواع وکیل

 • وکیل انتخابی

همان‌طور که از نام آن مشخص است، به وکیلی می‌گویند که فرد برای دفاع از حق و حقوقش در مراجع قضایی او را انتخاب کرده است.

 • وکیل تسخیری

در صورتی که در جریان یک پرونده کیفری، فرد متهم از گرفتن وکیل امتناع می‌کند یا توان مالی کافی برای گرفتن وکیل مجرب ندارد، دادگاه به تشخیص خود، از میان وکلای دادگستری برای او وکیل پایه یک دادگستری رایگان انتخاب می‌کند. به وکیلی که به این شکل وارد پرونده قضایی می‌شود، وکیل تسخیری می‌گویند.

 • وکیل معاضدتی

در دعاوی حقوقی، در صورتی که فرد نیاز به وکیل دارد اما به دلایلی نتواند این کار را انجام دهد، از طرف دادگاه یا تشخیص کمیسیون معاضدت کانون وکلا، برای او وکیل رایگان گرفته می‌شود. به این وکیل، وکیل معاضدتی می‌گویند.

 • وکیل اتفاقی

اگر کسی مشغول تحصیل در رشته وکالت است یا درس او تمام شده اما هنوز در امتحان وکالت قبل نشده است می‌تواند برای حل و فصل دعاوی حقوقی بستگان و اشنایان خود در مراجع قضایی به عنوان وکیل حاضر شود. اما لازم است که از کانون وکلا، برای این پرونده پروانه وکالت دریافت کند و سپس با طی کردن مراحل قانونی و پرداخت هزینه‌ های لازم، وکالت پرونده را بر عهده بگیرد. به چنین فردی که به طور موردی وکالت یک پرونده را به عهده می‌گیرد، وکیل اتفاقی می‌گویند.

 • وکیل در توکیل

به وکیلی گویند که از طرف موکل خود اختیار دارد که وکیل دیگری را برای او برگزیند.

انواع وکالت

 • وکالت مطلق

در این شیوه از وکالت، فرد، وکیلی را انتخاب می‌کند که به همه امور اداری و مالی او بپردازد. در وکالت مطلق، اموری از قبیل خرید، فروش یا پرداخت هزینه‌های خانواده را وکیل انجام می دهد. وکیل برای انجام کارهای خود نیازی به اجازه موکل ندارد.

 • وکالت مقید

در این نوع، مورد وکالت مشخص و معین است. وکیل باید در همان موضوع معین عمل کند و نمی‌تواند در هر فعالیت مالی و حقوقی دخالت کند.

 • وکالت لاعزل

وکالتی است که در آن وکالت وکیل یا عدم عزل او در قرارداد شرط شده است.

وکالت از نظر شکل به وکالت رسمی، عادی و شفاهی تقسیم‌بندی می‌شود.

مورد وکالت به نحوی است که خود فرد توان آن کار را دارد. به طور مثال اگر فردی ورشکسته شده است، نمی‌تواند به فردی وکالت دهد تا اموال او را بفروشد.

حدود وکیل چقدر است؟

بسته به این که وکالت به طور مطلق است یا قیدی، حدود وکیل دادگستری مشخص می‌شود. وکیل نمی‌تواند خارج از حدود خود کاری انجام دهد.

انواع  وکالت

 • وکالت قضایی

در این نوع از وکالت، شخص فردی را به عنوان وکیل دادگستری برای انجام امور قضایی خود به دادگاه معرفی می‌کند. این شیوه از وکالت محدود به امور قضایی است. مثال آن اعطای وکالت به وکیل دادگستری است.

 • وکالت غیر قضایی

فرد برای انجام کار‌های اداری یا شخصی خود به فرد دیگری وکالت می‌دهد یا وکیل می‌گیرد.

بهترین وکیل پایه یک دادگستری

تعهدات وکیل

 • هر گاه از طرف وکیل خسارتی به موکل برسد که وکیل مقصر شناخته شود، وکیل مسئول برطرف کردن خسارت خواهد بود
 • وکیل باید به صلاح موکل خود عمل کند.
 • او نباید فراتر از اختیارات خود عمل کند.
 • او باید آن‌چه را که به جای موکل خود دریافت می‌کند، به دست او برساند.

تعهدات موکل

 • موکل موظف است تمامی مخارجی را که وکیل مجرب برای انجام امور وکالت کرده است، به وی پرداخت کند.
 • موکل باید حقوق وکیل را بدهد مگر این‌که در قرارداد وکالت جور دیگری نوشته شده است.

از چه طریقی وکالت منقضی یا فسخ می‌شود؟

با عزل موکل، استعفای وکیل، فوت یا جنون موکل یا وکیل، وکالت منقضی می‌شود.

با از بین رفتن متعلقات وکالت، انجام مورد وکالت توسط خود موکل، با انجام عملی از طرف موکل که بر خلاف وکالت وکیل است، وکالت فسخ می‌شود.

تفاوت وکیل پایه یک دادگستری با وکیل پایه دو دادگستری

وکیل پایه دو دادگستری فقط می‌تواند در امور زیر شرکت کند:

 • در محاکم کیفری که دارای جرم‌های تعزیری با حکم حبس کم‌تر از ۱۰ سال و شلاق و جزای نقدی و اقدامات تامینی است
 • محاکم حقوقی که بازخواسته آن کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال است
 • در دعاوی مربوط به اختلافاتی که در اصل نکاح، اصل طلاق٬ اثبات و نفی نسب است
 • اما وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند در تمامی محاکم، چه حقوقی چه کیفری، از حق موکل خود دفاع کند.

وکیل مجرب

چگونه وکیل دادگستری را بشناسیم؟

برای شناخت وکیل مجرب دادگستری واقعی باید به موارد زیر دقت کنید:

اگر فردی خود را وکیل دادگستری معرفی می‌کند، تابلوی وکالت وی در ابتدای محل ورود ساختمانی که دفتر وکالت در آن واقع شده است، نصب شده است.

وکیل پایه یک دادگستری دارای کارت و پروانه وکالت است. پروانه وکالت وی را باید در دفتر او ببینید.

اگر آموزش حقوق اولیه شهروندی و نحوه استفاده از خدمات حقوقی، قبل از عقد هر نوع قراردادی از کودکی آموزش داده شود و برخی رسانه‌ها بویژه رسانه‌های تصویری با ساخت فیلم و سریال فرهنگساز به جای نشان دادن یک چهره خنثی و تشریفاتی از وکیل، جایگاه تخصصی یک وکیل پایه یک زبردست دادگستری و یا یک کارشناس رسمی دادگستری را در ذهن مخاطبان نهادینه سازند، این فرهنگ ایجاد خواهد شد و دیگر هیچ‌کس با بهره نگرفتن از وکیل، به خوددرمانی حقوقی دست نخواهد زد!

وکیل آنلاین و وکیل تلفنی

وکیل مجرب تلفنی شیوه جدید وکیل گرفتن است که شما برای مشورت و سپردن کارهای حقوقی خود با موسسه‌های حقوقی تماس می‌گیرید. در اینجا اعتبار موسسه حقوقی بیش از نام وکیل دادگستری اهمیت دارد. مؤسسات حقوقی با گردآوری تعدادی وکیل پایه یک دادگستری در کنار هم که در زمینه‌های مختلفی از مسائل حقوقی مانند مسائل جزایی، خانواده، طلاق، املاک، چک، مالیات و …تخصص دارند برای مشاوره و انجام کارهای حقوقی شما پرونده را به وکیل مورد نظر ارجاع می‌دهند و او به صورت تلفنی یا آنلاین راهنمایی‌های لازم را انجام داده و در صورت لزوم با گرفتن وکالت‌نامه و در دست داشتن اسناد کارهای حقوقی شما را پیگیری می‌کند.

این شیوه روشی مناسب برای افرادی است که زمان اندکی برای گرفتن وکیل دارند ولی می‌خواهند بهترین وکیل دادگستری را برای انجام کار حقوقی خود نماینده کنند به این صورت به اعتبار موسسه حقوقی توجه می‌کنند.

وکیل خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

وکیل باید امانت دارد باشد. وقتی شما به کسی وکالت می‌دهید در واقع مدارک و اسناد و اطلاعات خود را برای انجام کاری به او می‌سپارید و او باید از این اسرار حفاظت کند. وکیل مجرب خوب از افشای اسرار موکل خودداری می‌کند. وکیل پایه یک دادگستری از نظر اخلاقی تعهد دارد که بهترین راه‌حل مسئله موکل را به او بگوید و او را از تصمیم‌های نادرست بازدارد و نگذارد به بیراهه برود و در فرآیند طولانی قضایی درگیر شود درحالی‌که روش‌های سریع‌تری نیز وجود دارد.

وکیل پایه یک دادگستری که اطلاعات و معلومات کافی حقوقی در زمینه مورد بررسی دارد با ساده کردن قوانین برای موکل، او را با قانون و حق خود آشنا می‌کند و با مهارت خویش در فن بیان و گفتگو و استفاده از تجارب گذشته، فرآیندهای قضایی را با زبانی ساده برای موکل خود توضیح می‌دهد. وکیل دادگستری خوب برای موکل خود زمان گذاشته و چه در مصاحبه یا سایر مواقع، او را در جریان روند کار قرار می‌دهد.

یافتن وکیل پایه یک دادگستری متخصص

 امروزه شغل وکالت نیز به واسطه فعالیت هزاران وکیل پایه یک، به صورت تخصصی درآمده است و بیشتر وکلا در یک زمینه خاص که تجربه و تسلط بیشتری دارند به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند. وکیل اداره کار، وکیل تجارت، وکیل خانواده، وکیل حوزه ملک، وکیل موضوعات مربوط به چک، وکیل حقوق بشر، وکیل محیط زیست و… را می‌توان به تناسب موضوعی که نیاز به خدمات حقوقی یا مشاوره دارید انتخاب کنید.

برای یافتن وکیل پایه یک دادگستری مناسب، امروزه مجموعه‌های حقوقی متعددی به کمک مردم آمده‌اند. سیدوک به عنوان سامانه یکپارچه داوری، وکالت و کارشناسی با ارائه خدمات مشاوره، شما را در انتخاب وکیل پایه یک دادگستری یاری می‌کند.

شما هم اکنون می‌توانید با وکلای مجرب سیدوک در ارتباط باشید

برچسب ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین آرا
نظرات داخلیی
دیدن تمام نظرات
منصور
منصور
1 ماه ago

ممنون بابت مطلب مفیدتون کامل و جامع توضیح دادین

فهرست