اپلیکیشـن سیـدوک

با نصب اپلیکیشن سیدوک راه حل مشکلات حقوقی در جیب شماست. آسان ترین، کامل ترین و مطمئن ترین خدمات حقوقی را با اپلیکیشن سیدوک تجربه کنید.

دانلود سیدوک از گوگل پلی دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیب اپ
دانلود اپلیکیشن سیدوک برای اندروید از کافه بازار دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیبچه
دانلود اپ سامانه سیدوک دانلود اپ سیدوک از اناردونی برای گوشی های ایفون
دانلود اپ سیدوک
اطلاعات تماس
خیابان شریعتی، ضلع شمال غربی پل سیدخندان، ساختمان 1000 بلوک ۲
تهران
info@sidook.ir
02174492000 - 02174413000
مشـاوره حقـوقـی رایگان  74492744-021
پشتیبانی و مرکزتماس    74492000-021 
021-74413000

داوری

امروزه افراد زیادی از مردم جامعه گمان می برند تنها مرجع برای حل اختلافات  آنها مراجع قضائی و دادگستری ها می باشند وعده ی زیادی از مردم جامعه حتی اقشار تحصیلکرده ، آگاهی و اطلاعی از نهاد ارزشمند “داوری” ندارند. چه خوشایند و پسندیده است فرهنگی که در آن مراجعه به دادگستری در موارد نادر و به عنوان آخرین راهکارِ حل اختلاف استفاده  می شود و دعاوی و اختلافات از طریق مذاکره و با وساطت افراد خوشنام حل و فصل گردد  این فرهنگ علاوه بر پررنگ کردن روحیه ی انعطاف، صبر، سازگاری و درک همنوع، “اعتماد” گمشده ی  این روزها را در جامعه آشکار خواهد کرد. افراد جامعه به احترام افراد خوش آوازه ومنصف که به رفتار و عملکرد درست آنها ایمان دارند و به قضاوت آنها گوش جان می سپارند از دعاوی جزئی خود صرفنظر کرده یا در مذاکره با طرف اختلاف خود از باب مساعدت وارد می شوند.

“داوری” نهاد پیشرفته ی کدخدامنشی و ریش سفیدی است. داوری  نوعی واسطه گری خوب، بی هزینه یا کم هزینه است که به ترویج فرهنگ مذاکره و گفتمان به جای دعوا و درگیری کمک می کند. در دورانی که مردم جامعه از ریش سفیدی برای حل اختلافات خود استفاده می نمودند انعطاف بیشتری در حل اختلافات خود داشته و با کمی گذشت، به قضاوت افراد بی طرف به عنوان ریش سفید (داور) تسلیم بودند. هر یک از دو طرف دعوا اعتقاد داشتند افرادی مطمئن و مصنف برای قضاوت بین آنها هستند و روحیه ی ملاحظه و درک همنوع داشتند و به طرف اختلاف خود و قول و قرار او اعتماد می کردند و از آن طرف، کسی که متعهد به کار یا عملی می شد  با خویش نظارتی خود را متعهد به اجرای تعهداتش می دانست. اما با تغییر این رویه برای حل اختلافات، امروزه مردم به دنبال تنبیه بی ملاحظه ی  یکدیگر برآمدند و برای نیل به این هدف از هیچ انعطاف،گذشت و ملاحظه ای بهره نمی گیرند. عدم تغییر این فرهنگ آثار جبران ناپذیری بر جامعه ی  ما خواهد گذاشت که جبران آن شاید غیرممکن باشد. بهترین راهکار بازگشت به فرهنگ استفاده از میانجیگری و استفاده از نهاد “داوری” است.

دانلود اپلیکیشن سیدوک

سیدوک سامانه هوشمند خدمـات آنلاین حقوقـی است که به راحتـی و سرعت با چند کلیک در اختیار شما قرار می گیرد.

سیدوک را از مارکت های زیر دریافت کنید
دانلود سیدوک از گوگل پلی
دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیب اپ
دانلود اپلیکیشن سیدوک برای اندروید از کافه بازار
دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیبچه
دانلود اپ سامانه سیدوک
دانلود اپ سیدوک از اناردونی برای گوشی های ایفون

برای زنده کردن دوباره ی فرهنگ حل اختلافات همانند گذشته،که در آن به جای مراجعه به مراجع قضائی و دادگستری ها که ابزاری جز قوانین و مقررات برای حل اختلاف ندارند و با شمشیر برّنده رای خواهند داد، بهترین شیوه ی حل اختلاف استفاده از داوری است. افرادی که با یکدیگر توافق کرده و قراردادی امضاء می کنند، حق دارند در کنار همۀ توافقات مالی و قراردادی خود، توافق کنند که در صورت بروز اختلاف فی ما بین آنها، شخص معینی که مورد قبول هردو برای قضاوت است به حل اختلاف آنها بپردازد و در صورتی که هنوز برای انتخاب شخص معینی به توافق نرسیدند حل اختلافشان را به داور مرضی الطرفین (مورد انتخاب هر دو) بسپارند.

“داور” با شنیدن اظهارات طرفین اختلاف و اطلاع از قرارداد فی مابین آنها، بدون آنکه ملزم به رعایت تشریفات دست و پا گیر رسیدگی قضائی باشد اظهار نظر نموده و رای صادر می کند. رای صادره توسط داور، مورد قبول مراجع قضائی برای اجرا می باشد و طرفین اختلاف می توانند به موجب رای صادره توسط داور مورد انتخاب خود،  درخواست صدور اجرائیه نمایند.

محاسن مراجعه به داوری برای حل اختلافات را می توان اینگونه برشمرد:

  • حل اختلافات از طریق داوری بی هزینه یا کم هرینه است. در حال حاضر برای حل اختلافات مالی از طریق مراجع قضائی، خواهان باید در مرحله ی بدوی 5/3 درصد و در صورت تجدیدنظرخواهی 5/4درصد هزینۀ دادرسی پرداخت نماید. به عبارت دیگر، برای رسیدگی به دعاوی مالی در مراجع قضائی  8 درصدِ ارزش خواسته هزینه دادرسی پرداخت می شود و در برخی موارد،  هزینۀ وکیل نیز به آن اضافه می شود. حال آنکه  با توافق با داور می توان مبلغ کمتری هزینه کرد و در صورت عدم توافق، حق الزحمه ی داوری مطابق تعرفه ی قانونی تعیین شده است.

2- کوتاه شدن روند رسیدگی و حل اختلاف. در دادگستری در کنار رسیدگی به دعوای ما به صدها و هزاران دعوای دیگر نیز رسیدگی می شود، درنتیجه زمانی که برای حلِ اختلاف ما گذاشته خواهد شد بسیار ضیق است. حال آنکه داور می تواند با فراغ خاطر برای حل اختلاف زمان اختصاص دهد.

3-  داوری رسیدگی تک مرحله ای است. آراء صادره از مراجع قضائی در چند مرحله قابل اعتراض است: واخواهی، تجدیدنظر خواهی ، اعاده دادرسی . در داوری این رسیدگی تنها در یک مرحله انجام می شود و جز در موارد معدود، قابل رسیدگی مجدد نیست.

  • خلوت شدن دادگاهها. اگر مردم عادت کنند برای اختلافات جزئی از نهاد داوری استفاده کنند حجم بسیاری از پرونده های مراجع قضائی کم خواهد شد و رسیدگی به پرونده های با اهمیتِ بیشتر ، با دقت و صرف زمان بیشتر انجام خواهد شد.
  • نهادینه کردن فرهنگ انعطاف و مذاکره و استفاده از ریش سفیدی به جای تنبیه و برخورد برّنده . چه خوب است مردم جامعه فقط دادگستری را مرجع حل اختلاف ندادند بلکه با ترویج فرهنگ عدالت و انصاف ، افراد منصف ، صادق و امین مورد مراجعه مردم برای داوری قرار گیرند.

برای بهر مندی از محاسن داوری که بخشی از آن مستقیماً نصیب خودِ ما می شود، برخی از آن به حاکمیت کمک شایانی می نماید و منجر به کم کردن هزینه های دولتی برای دادگستری ها می شود و بخشی از آن، تأثیرات انکارناپذیری در بطن جامعه و تغییرات اساسی در فرهنگ جامعه خواهد شد که آثار مفید  آن از هر دو مورد قبلی بیشتر، مفیدتر و پایدارتر است. لذا بهتر است مانند جامعۀ سنتی خود  به داور مراجعه کنیم و از داوری و فواید آن بهره بگیریم.

وکلای پایه یک مطلع و مشرف به امور داوری یا کارشناسان رسمی دادگستری با ارائه گواهی طی دوره های داوری  به عنوان “داور” در سیدوک فعال می باشند. کسانی که تمایل دارند اختلافات خویش را از طریق داوری حل و فصل نمایند در سیدوک درخواست داوری ثبت می کنند. درخواست داوری برای وکلا یا کارشناسان ارسال شده و داوران به وی اعلام آمادگی می کنند و شخص درخواست کننده ، از بین کسانی که به عنوان “داور” به وی اعلام آمادگی نمودند ، یک نفر را انتخاب می کند.