کارشناس دادگستری

استفاده از اهل فن، متخصصین و کارشناس در زمینه‌های مختلف آثار مثبت و خوبی در روابط مالی و قراردادی و کم کردن اختلافات و دعاوی ایجاد خواهد کرد. هر یک از افراد جامعه در زمینه‌ی خاصی اطلاع و آگاهی دارد و اشراف بر امور مختلف، احتمالی ضعیف یا محال است. از این رو مراجعه به اهل فن و کارشناسان در زمینه‌های مختلف برای یک خرید آگاهانه کمک شایانی به ما خواهد کرد. بسیاری از اختلافات و دعاوی به دلیل عدم آگاهی نسبت به مسائل فنیِ آنچه خرید می‌کنیم حاصل می‌شود. خریداری که به تعاریف فروشنده در خصوص مورد معامله اطمینان می‌کند و گمان می‌برد  آنچه خرید می‌کند دقیقاً منطبق با ویژگی‌های برشمرده‌ی فروشنده است، درحالیکه بعد از خرید، به شکل اتفاقی و شاید در برخی موارد با مراجعه به کارشناس مربوطه، اطلاع می‌یابد کالای خریداری شده، آن ویژگی‌ها را ندارد و درصدد طرح دعوا علیه‌ی فروشنده، برای فسخ یا جبران مابه‌التفاوت قیمت می‌شود. حال آنکه اگر در هنگام خرید به آن موارد اطلاع داشت، با مذاکره برای کاهش قیمت تلاش می‌کرد و اطلاع از برخی ویژگی‌های فنیِ مهم، چه بسا خریدار را از خرید منصرف و مانع پشیمانی در بسیاری موارد می‌شود.

عدم وجود عرصه‌ای جهت مراجعه‌ی مردم به کارشناس، کارشناسان و اهل فن به صورت آنلاین برای خرید آگاهانه، موجب سوء استفاده‌ی برخی فروشنده نماها شده، که از اعتماد و اطمینان مردم جامعه به نفع خود بهره می‌برند. فروشنده نماها آگاهند متضررین از چنین خریدهایی، برای احقاق حق خود در مراجع قضائی شلوغ، باید کفش آهنین به پا کنند، لذا در بسیاری از موارد از حق خود صرفنظر می‌نمایند. این شیوه‌ی نامناسب در بازار که در آن به اقناع لحظه‌ای خریدار تمرکز شده و با بیان اظهارات دروغین و فریبنده و بیان ویژگی‌هایی که کالا فاقد همه یا برخی از آنهاست، موجبات بازار خرید و فروش نامطمئن را فراهم نموده است. اگر خریداران بتوانند بعد از انتخاب کالایی که قصد خرید آن را دارند، حضور یک کارشناس مرتبط با آن موضوع را به صورت آنلاین درخواست کنند، از صحت اظهارات فروشنده اطمینان حاصل کرده و در این صورت برخی فروشنده نماها عرصه‌ی جولان دروغگویی و فریب خریداران را نخواهند داشت.

مراجعه به متخصصین و کارشناسان و اهل فن، دخالت و ورود  افراد سودجو و فرصت طلب را برای فریب مردم در معاملات با ناکامی مواجه خواهد کرد. استفاده از کارشناس و نظر تخصصی اهل فن و کارشناسان، ضمن فعال کردن کارشناسان جامعه در روابط مالی و قراردادی مردم، مراجعه و ارجاع کارشناسی در اختلافات را کم می‌کند. مردم به جای اینکه بعد از خرید و تحمیل ضرر و اقامه‌ی دعوا، از طریق دادگاه‌ها به کارشناسان رسمی مراجعه کنند، در زمان خرید و معاملات و روابط قراردادی و برای پیشگیری از بروز اختلاف و جلوگیری از اقامه‌ی دعوا، برای مشاوره و مشورت و کارشناسی به کارشناسان و اهل فن و متخصصین مراجعه می‌کنند.

نبودن بستری که در آن مردم به طور مستقیم و آنلاین درخواست کارشناسی کننند از یک طرف و نبودن حق‌الزحمه‌های مشخص، شفاف و متناسب با وسع مردم از سوی دیگر، موجب عدم مراجعه و استفاده از تخصص کارشناسان در هنگام خرید و قبل از بروز اختلاف و حتی برای جلوگیری از اقامه‌ی دعاوی اینچنین است. فراهم کردن بستر مراجعه‌ی مستقیم به کارشناسان و متخصصین را سیدوک برعهده گرفته تا با تسهیل فرایند مراجعه به کارشناسان، این مهم نهادینه شود و با شفافیت در حق‌الزحمه‌های کارشناسی و تعیین مبلغ مناسب برای کارشناسی‌ها، سختی و بار هزینه کردن مبالغ هنگفت از دوش مردم جامعه برداشته شود و امکان ثبت درخواست کارشناسی آنلاین و اعلام آمادگی کارشناسان مربوطه را فراهم نماید. کارشناسان مجموعه‌ی سیدوک غالباً کارشناسان رسمی دادگستری و بعضاً کارشناسان خبره‌ای هستند که که صلاحیت آنها توسط مراجع ذیصلاح تائید شده است که در زمینه هایی چون: راه و ساختمان(ساختمان و ملک)، وسائل نقلیه‌ی موتوری(خودرو و ماشین)، امور ثبتی (اسناد)، فرش، مبلمان و وسایل چوبی، طلا، جواهر، ساعت و … خدمات کارشناسی ارائه می‌کنند.

فهرست