اپلیکیشـن سیـدوک

با نصب اپلیکیشن سیدوک راه حل مشکلات حقوقی در جیب شماست. آسان ترین، کامل ترین و مطمئن ترین خدمات حقوقی را با اپلیکیشن سیدوک تجربه کنید.

دانلود سیدوک از گوگل پلی دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیب اپ
دانلود اپلیکیشن سیدوک برای اندروید از کافه بازار دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیبچه
دانلود اپ سامانه سیدوک دانلود اپ سیدوک از اناردونی برای گوشی های ایفون
دانلود اپ سیدوک
اطلاعات تماس
خیابان شریعتی، ضلع شمال غربی پل سیدخندان، ساختمان 1000 بلوک ۲
تهران
info@sidook.ir
02174492000 - 02174413000

قوانین فاقد ضمانت اجرا خطرناک تر از ویروس کرونا

ویروس کرونا چیست

قوانین فاقد ضمانت اجرا

قوانین فاقد ضمانت اجرا خطرناک تر از ویروس کرونا

این روزها در همه ی اخبار و محافل و صفحات مجازی شاهد اطلاع رسانی ، هشدار یا شوخی با یک ویروس خارجی هستیم. ویروسی که علیرغم وحشت در اذهان و قلوب مردم کشورمان تلنگری را به برخی زده که ما در مدیریت و مواجه با امور غیرمترقبه در ابتدای جاده سلامت هستیم و اگر از این زاویه به کرونا نگاه کنیم او یک دشمن دلسوز به ما محسوب می شود و چنانچه بتوانیم با این مهمان خوانده و با کسانی که به دلیل عدم رعایت مقررات تدوین شده، آن را مهمان کشور و خانه ما نمودند برخورد مناسب داشته باشیم حداقل می توانیم در مواقع دیگر که حقوق شهروندی نادیده گرفته می شود به جبران مافات امیدوار باشیم.

ویروس کرونا چیست؟

حتماً همه اقرار داریم فلسفه وضع قوانین و مقررات برقراری نظم است اما تجربه ثابت کرده قوانینی که ضمانت اجرا ندارند در عمل اجرا نمی شوند. بی قانونی بهتر از تدوین قانون فاقد ضمانت اجرا یا قانون غیرقابل اجراست. کشوری که در خصوص یک موضوع مثلاً در بخش حقوق سلامت شهروندان قانون تدوین شده ندارد صرفاً با ایراد و انتقاد در قوه مقننه و قانونگذاری مواجه است و دیگر هیچ و چنانچه هر زمان این نقیصه مرتفع شود تمامی امور و هرآنچه معلول آن بوده نیز محو خواهد شد. اما کشوری که علیرغم تدوین قوانین و مقررات در بخش حقوق سلامت شهروندان، با نقیصه عدم ضمانت اجرا روبرست در کنار مواجه با ایرادات نسبت به بخش قانونگذاری، با هجومی از انتقاد اقشار مردم در خصوص کم کفایتی یا بی کفایتی در امور قانونگذاری، اجرایی و نیز سیستم قضایی مواجه است و این نارضایتی متوجه طیف گسترده ای از حاکمیت خواهد شد. قوانین و مقررات فاقد ضمانت اجرا یا قوانینی که به هر دلیل در حوزه بهداشت و درمان اجرا نمی شوند هم کار را بر مسئولین سخت کرده اند که شاید در خلوت خود دچار عذاب وجدان شوند و هم سوژه ای برای حرف زدن مردم در محافل و انتقادات آنها به مسئولین فراهم می کنند . در دعوت یا ورود ویروس کرونا و نیز اشاعه و مبارزه با آن، قوانین و مقررات متعدد در بخش بهداشت و سلامت عمومی نادیده گرفته شده و تدوین این قوانین کمکی به مردم نکرد ، لذا لازم است با انجام تحقیقات لازم و نگارش پایان نامه های مفید خانه تکانی موثری در این حیطه انجام گردد.

 

coronavirus
ماده 6 آئین نامه بهداشت محیط از این قرار است :” وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است مراکز بهداشتی-درمانی، آموزشی و تربیتی، اماکن عمومی و مراکز تهیه، توزیع، نگهداری و فروش مواد خوردنی، آشامیدنی و بهداشتی را از نظر ضوابط و مقررات بهداشت محیطی کنترل و با متخلفان از دستورالعملها و توصیه های وزارت ، برابر مقررات قانونی مربوط (قانون تعزیرات) رفتار نماید.

” حال سوال این است:

1. ضوابط بهداشتی در اماکن عمومی در مواجه با ویروس کرونا چیست؟

2. آیا ضوابط نگهداری از بیماران کرونا در مراکز بهداشتی -درمانی تعیین و ابلاغ شده است؟

3. آیا ضوابط و مقررات بهداشتی در بیمارستان هایی که اقدام به بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا می کنند اجرا می شود؟

4. اگر ضوابط بهداشتی تعیین نشده یا تعیین شده اما اجرا نمی شود ، برخورد قانونی با آن چیست؟

مردم انتظار دارند پاسخ نهایی به پرسش های فوق ، به این جواب منتهی نشود، مسئولین کم کفایت یا بی کفایت عزل شده یا عزل می شوند چون عزل یک مسئول در ازاء کوتاهی وی در به خطر انداختن حیات یک ملت بسیار بسیار ناچیز است.

فاطمه نقی زاده وکیل پایه یک دادگستری

مشاوره حقوقی تلفنی رایگان

ارسال یک نظر