اپلیکیشـن سیـدوک

با نصب اپلیکیشن سیدوک راه حل مشکلات حقوقی در جیب شماست. آسان ترین، کامل ترین و مطمئن ترین خدمات حقوقی را با اپلیکیشن سیدوک تجربه کنید.

دانلود سیدوک از گوگل پلی دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیب اپ
دانلود اپلیکیشن سیدوک برای اندروید از کافه بازار دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیبچه
دانلود اپ سامانه سیدوک دانلود اپ سیدوک از اناردونی برای گوشی های ایفون
دانلود اپ سیدوک
اطلاعات تماس
خیابان شریعتی، ضلع شمال غربی پل سیدخندان، ساختمان 1000 بلوک ۲
تهران
info@sidook.ir
02174492000 - 02174413000

قانون سفته و هر آن‌چیزی که باید از سفته بدانید

خرید سفته و قوانین حقوقی آن

قانون سفته ها

قانون سفته و هر آن‌چیزی که باید از سفته بدانید

نام سفته را حتما در بسیاری از مراوده‌های تجاری و کاری شنیده‌اید و استفاده از آن نیز روزبه‌روز در کشور بیشتر می‌شود تا جایی که عبارت «سفته موجود است» را حتی در بسیاری از دکه‌های روزنامه‌فروشی و سیگارفروشی دیده‌اید ولی درباره قانون سفته چیزی ندانید.

در ارتباط با سفته شاید اولین چیزی که به ذهن بسیاری از ما بیاید، اجرای آن توسط دارنده سفته یا درگیری‌های طرفین برای ابطال و دریافت سفته است؛ به‌طوری‌که این واژه همواره با ترس و امتناع از ارائه آن همراه است.

ناآگاهی از تعهدها و قانون‌های ارائه سفته یا حتی دریافت آن زمینه‌ساز بسیاری از مشکل‌ها میان مردم شده است و پرونده‌های بسیاری در ارتباط با قانون سفته در دادگاه‌ها وجود دارد.

سیدوک در ادامه نگاهی اجمالی به ماهیت و قانون‌های پیرامون آن دارد:

سفته چیست و دارنده سفته کیست؟

سفته یکی از اسناد تجاری است، که به موجب آن امضاءکننده‌ی آن تعهد می‌دهد تا در موعد مقرر یا عندالمطالبه، مبلغی را در وجه فرد یا موسسه ذکر شده در سفته بپردازد.

در گذشته به دلیل خطر انتقال پول از جایی به جای دیگر، صاحبان کسب‌وکار یا تجار از آن استفاده می‌کردند و در قبال آن کارمزدی به‌صورت سفته، به‌نام خود و در جایی دیگر به بانک می‌پرداختند.

نکته مهم این است سند ارائه شده باید مشخصات ظاهری سفته را داشته باشد. طبق ماده 308 قانون تجارت، سفته قابل استفاده مشخصات زیر باید داشته باشد:

1. نام و نام‌خانوادگی صادرکننده

2. نام و نام‌خانوادگی گیرنده وجه

3. تاریخ پرداخت وجه

4. تمبر مالیاتی

5. مبلغ تایید شده به‌صورت حروف و عدد

6. مهر و امضاء

گفتنی است شخصی که سفته را تعهد می‌کند، صادرکننده سفته و شخصی که سفته در وجه اوست را دارنده سفته می‌نامند.

همچنین در صدور سفته نکته‌های زیر را در نظر داشته باشید:

1. سفته‌ای که فاقد امضاء یا مهر است، سندیت ندارد و قابلیت پیگیری را ندارد.

2. سفته‌ای که فاقد تاریخ است، سفته به رؤیت محسوب می‌شود یعنی تاریخ رویت چک، تاریخ صدور محسوب می‌شود.

3. سفته‌ای که فاقد محل پرداخت است، محل صدور، محل پرداخت محسوب می‌شود.

4. سفته‌ای که فاقد محل صدور است، همچنان معتبر خواهد بود ولی فقط یک سند مدنی تلقی می‌شود و محلی که کنار نام متعهد ذکر شده است، محل صدور درنظر گرفته می‌شود.

5. سفته‌ای که در وجه شخص معینی صادر شود، نام وی باید حتما ذکر شود، در غیر این‌صورت عنوان در وجه حامل در آن ذکر می‌شود.

تاریخ سفته

1. عندالمطالبه: در صورت قید کلمه عندالمطالبه در سفته، دارنده سفته هرزمان که اختیار کند می‌تواند اقدام به وصول آن کند.

2. ذکر تاریخ مشخص: در صورت قید تاریخ مشخص در سفته، دارنده آن فقط در زمان ذکر شده می‌تواند اقدام به مطالبه آن کند.

3. به رویت: اگر تاریخ در سفته درج نشود، تاریخ رویت آن، به عنوان تاریخ پرداخت محسوب می‌شود.

گیرنده سفته

این بخش از سفته به سه صورت نوشته می‌شود.

1. به نام شخص: در این صورت صادرکننده سفته با علم به شرایط و هدف خود اقدام به صدور آن در وجه فرد دریافت‌کننده آن می‌کند.

2. در وجه حامل: همانطور که از اسم آن مشخص است، هرکس که سفته را در دست دارد، صاحب و دارنده آن تلقی می‌شود.

3. به حواله کرد: در این حالت اختیار انتقال سفته توسط دارنده آن به هرشخص دیگری داده می‌شود.

پشت‌نویسی سفته

پشت‌نویسی در سفته بیشتر به‌منظور انتقال آن از فردی به فرد دیگر انجام می‌شود، ولی به‌طور معمول به سه دلیل ممکن است سفته را پشت‌نویسی کنند:

1. همان‌طور که اشاره شد، اولین منظور از پشت‌نویسی سفته برای انتقال آن است که دارنده سفته با پشت‌نویسی آن را به دیگری منتقل می‌کند. انتقال گیرنده دارای تمام حقوق و مزایای متعلق به سند سفته است.

2. جهت ضمانت نیز پشت‌نویسی صورت می‌گیرد، یعنی شخصی سفته را برای ضمانت از صادرکننده یا هر یک از انتقال‌دهندگان پشت‌نویسی می‌کند که درصورتی‌که فرد ضمانت‌شونده نتواند مبلغ آن را پرداخت کند، ضامن او مبلغ را می‌پردازد.

3. وکالت جهت وصول، مثلاً ممکن است دارنده سفته برای مطالبه وجه آن با پشت‌نویسی به دیگری وکالت دهد. در این نوع پشت‌نویسی حتما باید قید شود که جهت وکالت برای وصول است وگرنه انتقال محسوب می‌شود. همچنین ذکر تاریخ پشت‌نویسی است که برای مطالبه وجه اهمیت دارد.

وصول سفته

سفته مجازات کیفری ندارد و در صورت عدم توافق طرفین، شکایت فقط جنبه حقوقی دارد.

دارنده سفته می‌تواند در تاریخ مشخص شده اقدام به مطالبه مبلغ آن کند و در صورتی‌که موفق به دریافت مبلغ آن نشد، تا 10 روز از تاریخ سررسید باید سفته را واخواست کند.

قانون خرید سفته

دعوی‌های ناشی از اجرای سفته بیشتر مربوط به خسارت، توقیف اموال یا خیانت در امانت است و سفته‌های ناشی از این تعهدها امکان مطالبه وجه دارد، ولی در این حالت سفته در حد رسید عادی خواهد بود و دعوی ناشی از آن نیز یک دعوای مدنی خواهد بود.

انواع سفته و نحوه شکایت

خسارت تاخیر تادیه سفته:

 1. امتناع صادرکننده سفته از پرداخت آن در صورت داشتن توانایی مالی

 2. مطالبه دارنده سفته

 3. تغییر در شاخص قیمت سالانه که طبق نرخ سالانه بانک مرکزی و مطابق زمان مطالبه محاسبه می‌شود.

سفته تنزیلی:

در برخی موارد، دارنده سفته، نمی تواند تا زمان سررسید موعد پرداخت سفته صبر کند دراین حالت می تواند سفته خود را به قیمت کمتراز وجه درج شده در آن و در قبال مبلغ کمتری به بانک دهد؛ به این عمل تنزیل سفته می گوییم.

سفته مفقودی:

در صورتی که دارنده، سفته را گم کند باید با مراجعه به دادسرا ضمن اعلام مشخصات آن، اعلام مفقودی کرده و صادرکننده را ملزم به صدور مجدد سفته نماید.

اجرا گذاشتن سفته :

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:
۱. از طریق اجرای اسناد رسمی: در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد، می‌تواند علیه صادرکننده، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه  و توقیف اموال اشخاص مذکور و وصول طلب خود را درخواست کند.
۲. از طریق مراجع قضایی دادگستری: در خصوص اجرا گذاشتن سفته باید در نظر داشت که دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌‌های مالی، بازداشت شخص محکوم را تقاضا کند.

نمونه سفته پر شده :

در عکس زیر نمونه ای صحیح از سفته پرشده را میبینید ، طبق قانون سفته باید سفته باید به درستی پرشود.
نمونه سفته پر شده

خرید سفته :

فروش سفته با مبالغ خرد در تمامی شعب بانک ملی ایران انجام می شود و سفته با مبالغ بالای 1،2،5و 10میلیارد ریالی در شعب منتخب بانک به فروش می رسد .

سفته ضمانت کار :

بیشتر شرکت ­ها و پیمانکاران به ­هنگام انعقاد قرارداد کار شرایطی را پیش­ روی متقاضیان و کارگران قرار می­ دهند. یکی از این شرایط که وجه اشتراک میان اکثر کارفرمایان محسوب می­ شود، معرفی ضامن معتبر و یا دادن چک یا سفته به کارفرما تحت عنوان ضمانت کار یا ضمانت حسن انجام کار می ­باشند؛ عموم کارگران از دادن چک به دلیل پروسه پیچیده­ ی اخذ دسته چک یا نداشتن ضامن معتبر دارای دسته چک پرهیز می­ کنند و راهی جز انتخاب سفته برایشان باقی نمی­ ماند. این گروه معمولا بدون آگاهی از الزامات حقوقی قانون سفته ، در مبالغ مورد نظر کارفرما آن را تهیه نموده و بعضاً در مواردی دیده شده است که بدون حتی قید عباراتی و تاریخ و به صرف مهر یا امضاء آن را در اختیار کارفرما قرار می­ دهند که این امر خود موجبات معضلات حقوقی متعاقب میان کارگر و کارفرما را دامن خواهد زد.

برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی رایگان پیرامون قانون سفته و نحوه صحیح پرکردن آن با سیدوک تماس بگیرید.

ارسال یک نظر