اپلیکیشـن سیـدوک

با نصب اپلیکیشن سیدوک راه حل مشکلات حقوقی در جیب شماست. آسان ترین، کامل ترین و مطمئن ترین خدمات حقوقی را با اپلیکیشن سیدوک تجربه کنید.

دانلود سیدوک از گوگل پلی دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیب اپ
دانلود اپلیکیشن سیدوک برای اندروید از کافه بازار دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیبچه
دانلود اپ سامانه سیدوک دانلود اپ سیدوک از اناردونی برای گوشی های ایفون
دانلود اپ سیدوک
اطلاعات تماس
خیابان شریعتی، ضلع شمال غربی پل سیدخندان، ساختمان 1000 بلوک ۲
تهران
info@sidook.ir
02174492000 - 02174413000
مشـاوره حقـوقـی رایگان  74492744-021
پشتیبانی و مرکزتماس    74492000-021 
021-74413000

صفر تا صد مسائل حقوقی یک استارت آپ

صفر تا صد مسائل حقوقی یک استارت آپ

صفر تا صد مسائل حقوقی یک استارت آپ

صفر تا صد مسائل حقوقی یک استارت آپ

برای راه‌اندازی هر کسب‌وکاری در قدم اول، باید از اصول و قواعد آن اطلاع داشته باشید. کارآفرینان موفق قبل از اقدام به راه‌اندازی واحد تولیدی (استارت آپ)، قوانینی که برای آن کسب‌وکار به‌خصوص باید بدانند را بررسی کرده و بر اساس همان اصول کار خود را آغاز می‌کنند.

استارت آپ چیست؟

استارتاپ یا استارت ‌آپ یک سرمایه‌ گذاری به شکل کارآفرینی است که طی آن یک شرکت نوپا ایده‌ی جدیدی برای کسب ‌و‌کار ارائه می‌دهد. طبق تعریف استیو بلنک، پروفسور دانشگاه استنفورد، استارتاپ یک سازمان است که برای پیدا کردن یک مدل کسب‌و‌کار تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر راه‌اندازی می‌شود.

وظیفه وکیل استارتاپ چیست؟

برای راه‌اندازی هر کسب‌وکاری در قدم اول، باید از اصول و قواعد آن اطلاع داشته باشید. کارآفرینان موفق قبل از اقدام به راه‌اندازی واحد تولیدی، قوانینی که برای آن کسب‌وکار به‌خصوص باید بدانند را بررسی کرده و بر اساس همان اصول کار خود را آغاز می‌کنند. در اینجا ضمن بررسی تعاریف و ویژگی‌های کسب‌وکار، به معرفی برخی از مهم‌ترین اصولی که برای شروع یک کسب‌وکار موفق موردنیاز است می‌پردازیم و سپس مسائل حقوقی که هر استارتاپی ممکن است با آن مواجه شود را نیز بررسی می‌کنیم. استارتاپ اصطلاحی است که برای کسب‌وکارهای نوپا با ایده جدید و تازه و احتمالاً استفاده از تکنولوژی و فناری روز اطلاق می‌شود.

وظیفه وکیل استارتاپ چیست؟

بسیاری کسب‌وکار را به صورت کلی نوعی از کسب درآمد می‌دانند که طی آن کالاها یا خدماتی برای فروش در بازار تولید و توزیع می‌شوند. برخی دیگر بر این باورند که هر تبادلی که در آن خریدوفروش انجام شود، کسب‌وکار نیست؛ بلکه کسب‌وکار هر نوع تبادل تکراری و تجدیدشونده خریدوفروش است و استارتاپ با ایده‌ای جدید چنین کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده یا از آن کسب درآمد می‌کند. قوانین کسب‌وکارهای نوپا و جدید معمولاً با دیدگاهی تشویقی وضع‌شده و احتمالاً با دانش کافی در مورد این قوانین می‌توان از مزایایی که هر کشوری برای کسب‌وکارهای جدید و نوپا یعنی استارتاپ‌های خود قرار داده است استفاده کرد. بهترین کار برای اطلاع از این قوانین داشتن وکیل استارتاپی آگاه و متخصص یا استفاده از خدمات اینترنتی و وکیل آنلاین است.

قوانین مرتبط با کسب‌وکار نوپا

قوانینی که مرتبط با فعالیت استارتاپی است شامل قوانین جدید که بر بستر الکترونیک است و قوانین دیگر تجارت و کار و همچنین قوانین سرمایه‌گذاری و حقوق کارگری است. اگرچه در ابتدای کار هر استارتاپی جوی دوستانه و صمیمی وجود دارد و سهم هر کس مشخص نیست و بین کارمند و سهامدار و مدیر تفاوتی دیده نمی‌شود ولی با بزرگ شدن هر استارتاپی مشکلات آن بروز پیدا می‌کند و در اینجا اگر قوانین کار و کارگر رعایت نشده باشد، اگر سهام هر فرد و میزان سرمایه‌گذاری تعیین نگشته باشد مشکلات حقوقی به وجود خواهد آمد، بنابراین بهتر است از ابتدای کار هر استارتاپی مشاور حقوقی این مسائل را تذکر داده و از بروز مشکلات آتی جلوگیری کند. استفاده از خدمات حقوقی و وکیل آنلاین روشی مناسب برای استارتاپ‌ها است که نیاز به کارشناس حقوقی تمام وقت و همیشگی ندارند و تنها لازم است مسائل مرتبط با کسب‌وکار خود را از منظر حقوقی سروسامانی دهند. در سال‌های اخیر قوانین زیادی مرتبط با حقوق مصرف‌کنندگان و نرم‌افزارهای رایانه‌ای و جرائم رایانه‌ای وضع‌شده و وکیل استارتاپی می‌تواند حدود فعالیت قانونی شما را مشخص کرده و بگوید در چه چهارچوبی می‌توانید به صورت قانونی فعالیت داشته باشد.

قوانین مرتبط با کسب‌وکار نوپا

ممکن است از نظر شما فعالیت در حوزه ارز و فروش آن یا عرضه چاقوهای بزرگ مشکلی ایجاد نکند ولی یک وکیل استارتاپی به شما تذکر خواهد داد که احتمالاً جلوی چنین خرید و فروشی گرفته خواهد شد، زیرا خریدوفروش ارز و سلاح سرد برای کار استارتاپی موجه دانسته نشده و ممکن است با مجازاتی روبه‌رو شوید. طبق قوانین تجارت در ایران این موارد غیرقانونی است، بسیاری دیگر از فعالیت‌ها نیز ممکن است در قانون با محدودیت‌هایی روبه‌رو باشد، پس در ابتدای کار خود درخواست وکیل داده و مشورت‌های لازم را انجام دهید.

بدون مشورت با وکیل قراردادی امضا نکنید

استارت آپ ها همیشه به دنبال سرمایه‌گذار خطرپذیر می‌گردند و البته وقتی موفق به یافتن آن می‌شوند ممکن است گفتگو و مذاکره طولانی‌مدتی در مورد ادامه کار با هم داشته باشند، ولی وقتی این موارد به صورت قراردادی فی‌مابین درآمده و مکتوب می‌شود، لازم است یک وکیل استارتاپ متن حقوقی آن را بخواند. مشاوره با یک نفر که به متون حقوقی آگاهی دارد در این مورد بسیار مفید خواهد بود. سرمایه‌گذارها بدون مشورت و دقت در مورد جملات از نظر حقوقی قرارداد را نمی‌نویسند. بنابراین لازم است استارتاپ نیز همانقدر به این موضوع اهمیت دهد تا در زمان سوددهی شرکت احساس پشیمانی رخ ندهد.

استارت آپ چیست

این موضوع در مورد قرارداد بین اعضای شروع‌کننده استارتاپ نیز وجود دارد. معمولاً دقتی در نوشتن قرارداد اولیه بین سهامداران و مؤسسان استارتاپ وجود ندارد. درحالی‌که این یکی مهم‌ترین بخش‌های کار است و باید به دقت تنظیم شود و جملات حقوقی آن قابل استناد بوده و دقیق نگاشته شود، تا در آینده بتوان برای حل مسائل از آن استفاده نمود.

 حقوق کارگر

می‌دانیم که استارت آپ تا قبل از آنکه به سود برسد، توان استخدام کارمندانی را ندارد یا بسیار محدود می‌تواند فردی را استخدام کند و هزینه‌های این استخدام را بپردازد. درعین‌حال طبق قانون کار هر فرد که در شرکتی مشغول به کار باشد مشمول قانون کار شده و از حقوقی برخوردار است، نوشتن قراردادی منسجم و کامل با توضیح مواردی که فرد را سهامدار یا کارآموز بخواند، از این نظر اهمیت دارد در غیر این صورت فرد کارگری محسوب می‌گردد که باید حقوق او کاملاً پرداخت شود. روشن بودن این موضوع نه تنها از نظر قانونی و برای مراجع قانونی اهمیت دارد، بلکه تکلیف فرد استخدام شده را نیز کاملاً مشخص می‌کند در اینجا نیز باز اهمیت و ضرورت درخواست وکیل دیده می‌شود. وکیل استارتاپی از قوانین حقوق کارگران اطلاع دارد و این موضوع را در نگارش قرارداد لحاظ می‌کند.

ارسال یک نظر