استارت‌آپ و صفر تا صد مسائل حقوقی آن

چکیده

استارتاپ یا استارت‌آپ یک سرمایه‌گذاری به شکل کارآفرینی است که طی آن یک شرکت نوپا ایده‌ی جدیدی برای کسب‌و‌کار ارائه می‌دهد. طبق تعریف استیو بلنک، پروفسور دانشگاه استنفورد، استارتاپ یک سازمان است که برای پیدا کردن یک مدل کسب‌و‌کار تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر راه‌اندازی می‌شود.

برای راه‌اندازی هر کسب‌وکار، در قدم اول باید از اصول و قواعد آن اطلاع داشته باشیم. کارآفرینان موفق قبل از اقدام به راه‌اندازی استارت‌آپ قوانینی که برای آن کسب‌وکار به‌خصوص باید بدانند را بررسی کرده و بر اساس همان اصول، کار خود را آغاز می‌کنند.

استارت‌آپ چیست؟

استارتاپ یا استارت‌آپ یک سرمایه‌گذاری به شکل کارآفرینی است که طی آن یک شرکت نوپا ایده‌ی جدیدی برای کسب‌و‌کار ارائه می‌دهد. طبق تعریف استیو بلنک، پروفسور دانشگاه استنفورد، استارتاپ یک سازمان است که برای پیدا کردن یک مدل کسب‌و‌کار تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر راه‌اندازی می‌شود.

وظیفه وکیل استارت‌آپ چیست؟

برای راه‌اندازی هر کسب‌وکار، در قدم اول باید از اصول و قواعد آن اطلاع داشته باشیم. کارآفرینان موفق قبل از اقدام به راه‌اندازی واحد تولیدی، قوانینی که برای آن کسب‌وکار به‌خصوص باید بدانند را بررسی کرده و بر اساس همان اصول، کار خود را آغاز می‌کنند. در اینجا ضمن بررسی تعاریف و ویژگی‌های کسب‌وکار، به معرفی برخی از مهم‌ترین اصولی که برای شروع یک کسب‌وکار موفق موردنیاز است می‌پردازیم و سپس مسائل حقوقی که هر استارتاپ ممکن است با آن مواجه شود را نیز بررسی می‌کنیم. استارتاپ اصطلاحی است که برای کسب‌وکارهای نوپا با ایده جدید و تازه و احتمالاً همراه با استفاده از تکنولوژی و فناوری روز اطلاق می‌شود.

صفر تا صد مسائل حقوقی یک استارت آپ 1

بسیاری کسب‌وکار را به صورت کلی نوعی از کسب درآمد می‌دانند که طی آن کالاها یا خدماتی برای فروش در بازار تولید و توزیع می‌شود. برخی دیگر بر این باورند که هر نوع تبادل که در آن خریدوفروش انجام شود، کسب‌وکار نیست؛ بلکه کسب‌وکار هر نوع تبادل تکراری و تجدیدشونده خریدوفروش است و یک استارتاپ، با ایده‌ای جدید چنین کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده یا از آن کسب درآمد می‌کند. قوانین کسب‌وکارهای نوپا و جدید معمولاً با دیدگاهی تشویقی وضع ‌شده و احتمالاً با بهره‌مندی از دانش کافی درباره این قوانین می‌توان از مزایایی که هر کشور برای کسب‌وکارهای جدید و نوپا یعنی استارتاپ‌های خود قرار داده است استفاده کرد. بهترین کار برای اطلاع از این قوانین، داشتن وکیل استارتاپی آگاه و متخصص یا استفاده از خدمات اینترنتی و وکیل آنلاین است.

قوانین مرتبط با کسب‌وکار نوپا

قوانین مرتبط با فعالیت استارتاپی شامل قوانین بستر الکترونیک، قوانین کار و تجارت و همچنین قوانین سرمایه‌گذاری و حقوق کارگری است. اگرچه در ابتدای کار، اکثر استارتاپ‌ها فضای دوستانه و صمیمی دارند و سهم هر کس مشخص نیست و بین کارمند و سهامدار و مدیر تفاوتی دیده نمی‌شود اما با بزرگ‌تر شدن استارتاپ مشکلات آن آشکار می‌شود و در اینجا اگر قوانین کار و کارگر رعایت نشده باشد و یا سهام هر فرد و میزان سرمایه‌گذاری تعیین نشده باشد مشکلات حقوقی متعددی به وجود خواهد آمد. بنابراین بهتر است یک مشاور حقوقی از ابتدای کار هر استارتاپ، این مسائل را روشن کند، درباره احتمال بروز آنها تذکر دهد و پیشنهادهای موثر برای رفع یا جلوگیری از بروزشان ارائه کند.

استفاده از خدمات حقوقی و وکیل آنلاین روش مناسبی برای استارتاپ‌هایی است که نیاز به کارشناس حقوقی تمام‌وقت و همیشگی ندارند و فقط لازم است مسائل مرتبط با کسب‌وکار خود را از منظر حقوقی سروسامان دهند. در سال‌های اخیر قوانین متعددی مرتبط با حقوق مصرف‌کنندگان و نرم‌افزارهای رایانه‌ای و جرائم رایانه‌ای وضع‌شده و وکیل استارتاپی می‌تواند حدود فعالیت قانونی هر استارت‌آپ را مشخص کرده و بگوید در چه چهارچوبی می‌توانند به صورت قانونی فعالیت داشته باشند.

ممکن است از نظر شما فعالیت در حوزه ارز و فروش آن یا عرضه چاقوهای بزرگ مشکلی ایجاد نکند ولی یک وکیل استارتاپی به شما تذکر می‌دهد که احتمالاً جلوی چنین خرید و فروشی گرفته خواهد شد، زیرا خریدوفروش ارز و سلاح سرد برای کار استارتاپی موجه دانسته نشده و  این کار ممکن است با مجازاتی روبه‌رو شود. طبق قوانین تجارت در ایران این موارد غیرقانونی است و همچنین بسیاری دیگر از فعالیت‌ها نیز ممکن است در قانون با محدودیت‌هایی روبه‌رو باشد. پس در ابتدای راه‌اندازی کسب‌وکارتان حتما درخواست وکیل داده و مشورت‌های لازم را انجام دهید.

بدون مشورت با وکیل قراردادی امضا نکنید

استارت‌آپ ها همیشه به دنبال سرمایه‌گذار خطرپذیر می‌گردند و البته وقتی موفق به یافتن آن می‌شوند ممکن است گفتگو و مذاکره طولانی‌مدتی در مورد ادامه کار با هم داشته باشند، ولی وقتی این موارد به صورت قرارداد بین آنها درآمده و مکتوب می‌شود، لازم است یک وکیل استارتاپ، آن متن حقوقی را به صورت دقیق و تخصصی مطالعه کند. مشاوره با یک متخصص که به متون حقوقی آگاهی دارد در این زمینه بسیار مفید خواهد بود. سرمایه‌گذارها بدون مشورت و دقت در مورد جملات و ابعادحقوقی واژه‌ها و عبارت‌ها، قرارداد را نمی‌نویسند. بنابراین لازم است استارتاپ‌ها نیز همین اندازه به این موضوع اهمیت دهند تا در زمان سوددهی شرکت، احساس پشیمانی رخ ندهد.

این موضوع در مورد قرارداد بین اعضای شروع‌کننده استارتاپ نیز وجود دارد. معمولاً دقتی در نوشتن قرارداد اولیه بین سهامداران و مؤسسان استارتاپ وجود ندارد. درحالی‌که این مساله یکی از مهم‌ترین بخش‌های کار است و باید به دقت نگارش و تنظیم شود و جملات حقوقی آن قابل استناد باشد تا در آینده بتوان برای حل مسائل از آن بهره گرفت.

حقوق کارگر

می‌دانیم که استارت‌آپ تا قبل از آنکه به مرحله سوددهی برسد، توان استخدام کارمندان را ندارد یا اینکه توانش در این زمینه بسیار محدود است و نمی‌تواند هزینه‌های این استخدام را بپردازد. از سوی دیگر طبق قانون کار، هر فرد که در شرکتی مشغول به کار باشد مشمول قانون کار شده و از حقوقی برخوردار است. بنابراین تنظیم قراردادی منسجم و کامل با توضیح مواردی که فرد را سهامدار یا کارآموز بخواند، از این نظر اهمیت دارد در غیر این صورت فرد یک «کارگر» محسوب می‌گردد که باید حقوق او کاملاً پرداخت شود. روشن بودن این موضوع نه‌تنها از نظر قانونی و برای مراجع قانونی اهمیت دارد، بلکه تکلیف فرد استخدام شده را نیز کاملاً مشخص می‌کند. در اینجا نیز اهمیت و ضرورت درخواست وکیل  مشخص می‌شود. وکیل استارتاپی از قوانین حقوق کارگران اطلاع دارد و این موضوع را در نگارش متن قرارداد لحاظ می‌کند.

برچسب ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
نظرات داخلیی
دیدن تمام نظرات
فهرست