اپلیکیشـن سیـدوک

با نصب اپلیکیشن سیدوک راه حل مشکلات حقوقی در جیب شماست. آسان ترین، کامل ترین و مطمئن ترین خدمات حقوقی را با اپلیکیشن سیدوک تجربه کنید.

دانلود سیدوک از گوگل پلی دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیب اپ
دانلود اپلیکیشن سیدوک برای اندروید از کافه بازار دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیبچه
دانلود اپ سامانه سیدوک دانلود اپ سیدوک از اناردونی برای گوشی های ایفون
دانلود اپ سیدوک
اطلاعات تماس
خیابان شریعتی، ضلع شمال غربی پل سیدخندان، ساختمان 1000 بلوک ۲
تهران
info@sidook.ir
02174492000 - 02174413000

خیانت در امانت چیست و چه قوانینی دارد؟

مجازات خیانت در امانت

خیانت در امانت

خیانت در امانت چیست و چه قوانینی دارد؟

خیانت در امانت چیست؟ آیا خیانت در امانت با سرقت یا کلاهبرداری فرق دارد؟ چه جرائمی در حکم خیانت در نظر گرفته می‌شود؟

در مسائل مربود به استرداد جهیزیه نیز می‌توان از خیانت درامانت استفاده کرد؟ گرو گذاشتن مال نزد طلافروش نیز جز خیانت درامانت است؟

در اینجا به بررسی معنای این عبارت از منظر حقوقی و قوانین مرتبط با آن می‌پردازیم و مواردی که در این حوزه قرار می‌گیرند را نیز بررسی می‌کنیم.

خیانت درامانت در قانون مجازات اسلامی جرم تلقی شده و برای مرتکبان به آن مجازات تعیین شده است. طبق قانون وفا نکردن به عهد و پیمان شکنی در عقود امانی و یا رعایت نکردن امانت‌داری در مواردی که به حکم قانون نزد شخصی باشد خیانت درامانت محسوب می‌شود.

 

قوانینی مرتبط با خیانت در امانت

مشاوران حقوقی با توجه به اینکه عین عبارت خیانت درامانت را در قانون نمی‌یابیم موارد قانونی مرتبط را معرفی کرده‌اند. به عقیده مشاور حقوقی، ماده ۶۷۳ و ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، مرتبط با خیانت در امانت است. این قانون در سال ۱۳۷۵ تصویب شده است و ضرر به صاحب مال در اثر عمل عمدی و بر خلاف امانت امین را مجرم تلقی کرده است. در این قانون تصریح شده است که مجازات چنین عملی ۶ ماه تا ۳ سال حبس خواهد بود.

ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب سال ۱۳۷۵ تصریح کرده است که «هر کس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده یا به هر طریق به دست آورده است، سوء استفاده کند، به ۱ تا ۳ سال حبس محکوم خواهد شد.» و در ماده ۶۷۴ همین قانون نیز آمده است: «هر گاه اموال منقول یا غیرمنقول یا نوشته‌هایی از قبیل ‌سفته، چک، قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیای مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی‌ برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده، آن‌ها را به ضرر مالکین یا متصرفین آن‌ها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کند، به حبس ‌از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد»

در این قانون خیانت در امانت به چهار شکل در نظر گرفته شده و جرم تلقی گشته است.

-استعمال به معنی استفاده کردن از مال مورد امانت

-تصاحب یعنی مال دیگری را از آن خود دانستن

-اتلاف یعنی نابود کردن مال

-مفقود کردن یعنی مال را از دسترس مالک دور کردن

انواع مختلف روش‌های خیانت در امانت به شمار می‌آید.

امانت داری چیست

چه جرائمی خیانت در امانت محسوب می‌شوند؟

برخی جرائم کاملاً منطبق با خیانت در امانت است و طبق قانون شرایط خیانت درامانت در آن وجود دارد. این شرایط شامل ۴ مورد است. برای آنکه جرم خیانت درامانت انجام گیرد عوامل مختلفی مد نظر قرار می‌گیرند.

در این جرم لازم است که موضوع جرمی مال یا دسترسی به مال باشد. در این جرم لازم است که حتماً مال از سوی مالک (یا متصرف قانونی) او به فرد سپرده شده و همچنین بین عمل یا ترک عمل مرتکب و ضرر و زیان فرد رابطه برقرار باشد و همچنین اینکه مال به شکلی قانونی به امانت سپرده شده باشد.

برخی دیگر از مواردی که در جرائم خیانت درامانت بررسی می‌شود از نظر ماهوی متفاوت با این جرم است ولی در حکم خیانت درامانت بررسی می‌گردند مانند خیانت در امانت در قانون تجارت یا ثبت اسناد و املاک یا قانون شرکت‌های تعاونی و همچنین تصدیق انحصار وراثت.

این جرم ممکن است در موارد بسیاری مانند اجاره دادن مال و وسیله، امانت دادن و … در زندگی روزمره اتفاق بیفتد. مشاوره حقوقی معتقدند که عمل یا ترک عملی که به صورت عمدی خیانت درامانت باشد و باعث ضرر به امانت دهنده شود جرم تلقی می‌گردد.

این جرم همچنین با سرقت یا کلاهبرداری نیز متفاوت است. زیرا در سرقت فرد سارق بدون اطلاع دارنده مال به تصاحب مال او اقدام می‌کند و در کلاهبرداری با انجام عمل متقلبانه فردی مال دیگری را تصاحب می‌کند در حالیکه در خیانت درامانت فردی امین که دارنده مال یا وسیله خود او را برای نگهداری مال یا اجاره دادن و عاریه دادن مال انتخاب کرده است در نگهداری آن به او خیانت کرده و باعث ضررش می‌شود.

در اینجا علاوه بر از دست رفتن مال یا زیان مالی موضوع از بین رفتن اعتماد میان افراد نیز مطرح است. در کلا‌هبرداری و سرقت مجرمین از مال سرقتی نفع می‌برند ولی در خیانت درامانت ممکن است مجرم منفعتی نداشته باشد و تنها به صاحب مال ضرری وارد شده باشد.

 

چه مواردی خیانت در امانت محسوب نمی‌شود؟

برای آنکه جرم خیانت در امانت تحقق یابد لازم است شرایط سپردن مال امانی رعایت شده باشد، یعنی مال توسط فرد یا متصرف قانونی او به شکلی قانونی به امین سپرده شده و عمل یا ترک عمل او موجب ضرر به دارنده مال شده باشد.

بنابراین از هر کدام از این شروط وجود نداشته باشد یا موضوع مال یا تحصیل مال نباشد خیانت درامانت مطرح نمی‌شود.

مال مسروقه

اگر فردی مال مسروقه خود را به دیگری بسپارد و امین باعث ضرر آن فرد شود موضوع خیانت درامانت مطرح نمی‌گردد، زیرا مال سرقت شده به صورت قانونی به فرد امین سپرده نشده است.

جهیزیه

جهیزیه‌ای که در ابتدای زندگی مشترک به خانه زوج منتقل می‌گردد مصداق مال امانی نیست.

مطابق با ماده ۳۳۷ قانون مدنی اموالی که به شکل صریح یا ضمنی جهت استیفا در اختیار دیگری قرار می‌گیرد رابطه امانی به وجود نمی‌آورد.

سرقت و کلاهبرداری

در کلاهبرداری و سرقت، سارق مال فرد را به صورت پنهانی یا با فریب کاری تحصیل می‌کند ولی در خیانت در امانت فرد با میل و رضایت خود مال را به غیر می‌دهد. همچنین ضرر مالک شرط وقوع خیانت درامانت است در حالیکه در سرقت و کلاهبرداری علاوه به ضرر زیان‌دیده انتفاع مجرم نیز شرط است.

دانلود رایگان اپلیکیشن وکیل آنلاین

ارسال یک نظر