اپلیکیشـن سیـدوک

با نصب اپلیکیشن سیدوک راه حل مشکلات حقوقی در جیب شماست. آسان ترین، کامل ترین و مطمئن ترین خدمات حقوقی را با اپلیکیشن سیدوک تجربه کنید.

دانلود سیدوک از گوگل پلی دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیب اپ
دانلود اپلیکیشن سیدوک برای اندروید از کافه بازار دانلود اپلیکیشن سیدوک از سیبچه
دانلود اپ سامانه سیدوک دانلود اپ سیدوک از اناردونی برای گوشی های ایفون
دانلود اپ سیدوک
اطلاعات تماس
خیابان شریعتی، ضلع شمال غربی پل سیدخندان، ساختمان 1000 بلوک ۲
تهران
info@sidook.ir
02174492000 - 02174413000

آشنایی با طلاق توافقی

آشنایی با طلاق توافقی

امروزه طلاق توافقی یکی از شایع‌ترین پرونده‌های موجود در دادگاه‌هاست.

فرآیند طلاق برای بسیاری از کسانی که در زندگی مشترک به بن‎بست رسیده‌اند، بسیار ناخوشایند است و از همان ابتدا با کشمکش‌های فراوان و بدون هیچ توافقی آغاز می‌شود و با ادامه‌دار شدن تنش‌ها، به طلاق توافقی پناه می‌برند.

در طلاق توافقی، طرفین حرف اول و آخر را می‌زنند و تکلیف همه‌چیز را خودشان مشخص می‌کنند. در این حالت زوجین می‌توانند با مراجعه به یک وکیل دادگستری یا مشاور حقوقی اقدام به تعیین و تقسیم تعهدهای خود کنند.

دلیل محبوبیت طلاق توافقی در کشور آن است که کل فرآیند طلاق، بیش از یک نصفه روز طول نمی‌کشد و طرفین این شانس را دارند تا در کمترین زمان نسبت به اتمام زندگی مشترک خود اقدام کنند.

سیدوک در ادامه به بررسی این پدیده ناگوار اما محبوب در میان زوج‌هایی که به بن‌بست رسیده‌اند می‌پردازد.

در طلاق توافقی چه مراحلی باید طی شود؟

در ابتدا طرفین  باید با دوری از هرگونه تنش و لجبازی و با دیدی باز، بر سر تمامی تعهدها تبادل نظر کنند و در نهایت به یک نتیجه برد-برد یا باخت-باخت برسند.

تمامی جوانب تعهدها نظیر مهریه، حضانت فرزند، نفقه و شروط ضمن عقد باید قبل از آغاز فرآیند طلاق بررسی شوند و بر سر آن توافق حاصل شود.

بسیاری از زوج‌های که در آستانه طلاق هستند، برای رسیدن به یک توافق همه‌جانبه سعی در مشورت‌گرفتن از بزرگ‌های فامیل یا وکیل دارند؛ به‌صورتی‌که با دعوت از یک بزرگ‌تر یا مشاور حقوقی و با درج توافق‌ها به‌صورت کتبی، اولین گام جدایی را محکم برمی‌دارند.

در مرحله بعد زوجین با مراجعه به سامانه نوبت‌دهی طلاق و ثبت اطلاعات خود، به مراکز غربالگری و مشاوره خانواده مراجعه می‌کنند. بعد از انجام مشاوره و ثبت درخواست، شرایط توافق شده بین طرفین توسط دادگاه در گواهی عدم امکان سازش ثبت می‌شود تا در صورت اجرا نشدن آن، زوجین امکان پیگیری از طریق مراجع قضائی را داشته باشند.

بعد از آن با حضور در آزمایشگاه گواهی عدم بارداری، دریافت می‌کنند. مرحله آخر حضور در دفترخانه است که صیغه طلاق جاری می‌شود و سند طلاق تحویل زن و مرد می‌شوند.

موضوعات طلاق توافقی

یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که در مسیر طلاق توافقی وجود دارد عدم آشنایی طرفین نسبت به تعهدها در قبال یکدیگر، به‌خصوص در امر مالی است.

به‌این صورت که برای مثال، بسیاری از زن‌ها تحت فشار مرد، اقدام به بخشش مهریه و نفقه خود می‌کنند تا بتوانند توافقی طلاق بگیرند.

همچنین بسیاری از مردها تحت تاثیر تهدیدهای همسرشان در ارتباط با مهریه، تعهدهایی بیش از حد قانونی می‌دهند.

 1. مهریه
  نکته مهم این است که اگر طرفین در مورد مهریه و شرایط پرداخت آن توافق نرسند، دادگاه از صدور گواهی عدم امکان سازش خودداری می‌کند.
  طبق ماده 1082 قانون مدنی: «به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید».

  این حق به صورت قانونی و شرعی مورد حمایت است و تحت هیچ شرایطی جز رضایت زن امکان کاهش یا بخشش کامل آن وجود ندارد.
  در طلاق توافقی برخی از خانم‌ها نسبت به بخشش بخشی از مهریه خود در قبال دریافت امتیازهایی به شوهر خود اقدام کند.
 2. نفقه
  نفقه نیز مانند مهریه حق مسلم زن است ولی تفاوت‌های با مهریه دارد. زن تا زمانی مستحق دریافت نفقه است ناشزه نباشد. در صورت ناشزه‌نبودن، مرد باید نسبت به مقدار آن و شرایط و زمان پرداخت آن توافق صورت گیرد.
 3. اجرت‌المثل
  یکی از حقوق ویژه‌‌ای که شرع و قانون برای زنان در نظر گرفته، اجرت‌المثل است و اگر زن در طول زندگی مشترک و در خانه همسر خود، کاری انجام دهد که موظف به انجام آن نیست، مستحق پاداشی است که به آن اجرت‌المثل گفته می‌شود.
  برای اثبات آن زن باید اقدام کند و اگر در اثبات آن ناتوان باشد، ادعای او شنیده نخواهد شد.
 4. حضانت
  طبق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی، حضانت فرزند تا سن ۷ سالگی با مادر است و پس از ۷ سالگی تا رسیدن به سن بلوغ، اولویت حضانت و نگهداری از فرزند یا فرزندان با پدر است.همچنین طبق تبصره همین ماده، بعد از سن ۷ سالگی، در صورتی که بین زوجین در حضانت و نگهداری فرزندان اختلاف وجود داشته باشد، دادگاه با رعایت مصلحت فرزند، حضانت فرزند را تعیین می‌کند.طبق ماده 119 قانون مدنی، نفقه فرزند در طول دوره حضانت به‌طور کلی به‌عهده پدر است اما گاهی به‌طور توافقی بین زن و مرد هزینه تقسیم می‌شود یا در قبال دریافت حضانت توسط طرفین، شرط نفقه فرزند نیز اجرا می‌شود.
 5. جهزیه
  مالکیت جهزیه که به زندگی مشترک آورده می‌شود با خود دختر است و طبق رسمی که از گذشته وجود داشته است، خانواده‌ها لیستی از جهیزیه عروس تهیه می‌کنند که به سیاهه جهزیه معروف است.
  این لیست به امضا داماد درمی‌آید تا درصورت طلاق، قلمی از جا نیوفتد!
  یکی دیگر از راه‌ها اثبات اقلام جهزیه، فاکتور خرید اجناس است. یعنی درصورتیکه سیاهه جهیزیه موجود نباشد، مطابق با فاکتور اجناس می‌توان اقدام به جمع‌آوری جهزیه کند.

ارسال یک نظر